A Campanus házsarkak kiszámítása

A campanusi házrendszer annyiban különbözik a regiomontanusitól, hogy alapját nem az Egyenlítő, hanem az Első Vertikális Kör 30°-os felosztása képezi.


A campanusi házrendszer sematikus ábrája

Ennek megfelelően, a campanusi házsarkak kiszámításának logikája majdnem azonos a Regiomontanus házsarkakéval, a különbség csupán annyi, hogy nem az a.o. - A.O. ívszakasz nagysága ismert, hanem az A.O. - Z. ívszakaszé, amit az ábrán "y" jelöl.


A campanusi házsarkak kiszámítása
Ennek megfelelően számításaink menete is módosul: $${ \begin{align} Cos( \delta ) &= sin( 90°-y ) * sin( \Phi ) \\[0.25em] Cos( \delta ) &= cos( y ) * sin( \Phi ) \\[0.25em] \end{align} }$$ Mivel $${ \delta = 90°- \phi }$$ ezért: $${ \begin{align} Cos( 90° - \phi ) &= cos( y ) * sin( \Phi ) \\[0.25em] Sin( \phi ) &= cos( y ) * Sin( \Phi ) \\[0.25em] \end{align} }$$ Az "y" ívszakasz nagyságára a 12. és a 8. házcsúcs kiszámítása esetén 30°, a 11. és a 9. házcsúcs esetén 60°.
Ezzel azonban még nem vagyunk készen, mert az a.o.-t nem ismerjük; meg kell tehát állapítanunk a "t" ívszakasz nagyságát.
$${ \begin{align} Cos( \Phi ) &= ctg( t ) * ctg( 90°-y ) \\[0.25em] Cos( \Phi ) &= ctg( t ) * tg( y ) \\[0.25em] Cos( \Phi ) / tg( y ) &= ctg( t ) \\[0.25em] tg( y ) / Cos( \Phi ) &= tg( t ) \\[0.25em] \end{align} }$$

A "t" szakaszt, ahogy az előzőekben is, a 11. és 12. házcsúcs esetén az A.O.-ból levonni, a 9. és 8. házcsúcs esetén a D.O.-hoz hozzáadni kell, így kapjuk meg az adott házcsúcsra vonatkozó a.o.-t

Minden más tekintetben a számításaink azonosak a Regiomontanus házsarkak kiszámításakor alkalmazottakkal.